Machiajul in functie de personalitate

Distribuie  Joi, 26/02/2009 de Gabriela David
   De multe ori ne trezim ca suntem prizonierele unei rutine, ca dimineata punem pe noi rapid cele mai la indemana si mai simple haine, ne machiem cu putin rimel si blush si iesim pe usa ca o furtuna. Timpul nu ne mai lasa deloc sa ne evaluam si sa luam decizii care sa fie in concordanta cu ceea ce noi ne dorim. Stilul personal este cel mai important atunci cand dorim sa ne simtim bine in pielea noastra. Aceasta regula nu se aplica numai in coafarea parului si in vestimentatie, ci si in make-up. Pentru sezonul cald, tendintele in make-up pot fi usor asociate cu trei dintre cele mai puternice personalitati feminine: femeia naturala, femeia romantica si femeia provocatoare.


   FEMEIA NATURALA - ai o personalitate linistita, serioasa, cu un farmec feminin ce vine de la sine. Preferi securitatea, esti foarte responsabila si practica, ambitioasa si hotarata. Preferi un machiaj simplu, care sa-ti evidentieze calitatile naturale, fara a recurge la trucuri excesive. Iata cum poti modela un astfel de machiaj:

• Exfolieaza si hidrateaza tenul in mod regulat. Pentru un machiaj natural, tenul trebuie sa arate impecabil.
• Evita fondul de ten crema, foloseste un fond de ten usor sub forma de spuma. Poti inlocui fondul de ten cu un hidratant bun cu SPF si mici particule stralucitoare.
• Nu ceda tentatiei de a aplica prea mult blush. Nuantele de roz perlat sunt cele mai potrivite.
• Foloseste farduri in nuante neutre. Foloseste dermatograful sau eyelinerul numai pe pleoapa de sus. Opteaza pentru gloss-uri transparente.
 
   FEMEIA ROMANTICA - jucausa si plina de energie, esti sensibila la frumos si foarte empatica. Flexibila si deschisa la nou esti foarte creativa si dornica sa fii in centrul atentiei. Vorbareata si optimista, machiajul potrivit pentru tine este descris de accente feminine si senzuale, de nuante pastelate si un ten stralucitor. Iata regulile pentru un astfel de machiaj:

• Pentru un ten luminos amesteca fondul de ten cu o picatura de lotiune de corp cu particule stralucitoare.
• Obrajii trebuie sa fie centrul atentiei, foloseste un blush in nuante deschise si vesele sau chiar un lip gloss stralucitor, aplicandu-l cu varfurile degetelor.
• Foloseste farduri de ochi pastelate, dar in nuante subtile, in niciun caz intense.
• Concentreaza-te pe gene, acestea trebuie sa fie lungi si gata sa cucereasca. Foloseste un ondulator de gene si doua straturi de mascara.
• Lasa buzele cat mai naturale, foloseste un gloss in nuante neutre.
• La sfarsit, foloseste o pudra stralucitoare pe care sa o aplici in cantitati foarte mici pe obraji, pe frunte, pe barbie si chiar pe decolteu.
 
   FEMEIA PROVOCATOARE - cu o inteligenta aparte, esti facuta sa conduci si excelezi in comunicare. Iti bazezi deciziile pe logica, dar uneori iti place sa-ti asumi riscuri si esti foarte entuziasta. Iti place sa te implici in discutii contradictorii si nu accepti sa fii refuzata. Fiind o femeie puternica si greu de multumit, ai o inclinatie spre drama si iti place sa te simti intotdeauna ca pe covorul rosu. Iata cateva reguli de make-up care sa te ajute:

• Un look dramatic striga pentru un ten imaculat. Alege un fond de ten care acopera foarte bine orice pata.
• Ochii trebuie sa fie in centrul atentiei. Nu te limita numai la nuante de carbune si de maron, joaca-te cu nuantele! Mov, albastru, verde toate culorile sunt o optiune excelenta. Daca iti este totusi teama de culori prea puternice, atunci opteaza pentru farduri crema, care vor mai imblanzi culoarea.
• Alege un bronzer in locul unui blush, pentru a nu construi un machiaj exagerat.
• Din moment ce ochii sunt in centrul atentiei, mentine buzele in nuante cat mai naturale.
 
 
 
10 discutii despre:
Machiajul in functie de personalitate
Adauga comentariul tau
Nume   Cod
Refresh

 
 
 
Mesaj (1500 caractere)  

 
  Conecteaza-te cu Facebook
  •   
    mikidutza (anonim) 12 septembrie 2009 04 : 22
    0 (0 voturi)      
     
    monica mai bn ai tace tu..;) t crezi experta sau ce:))=)) of of of voi astea ,,park le jtii tu:)))
    raspunde | semnaleaza abuz
  •   
    adyna_barbie 20 martie 2009 06 : 02
    0 (0 voturi)      
     
    imi plak toate..;)
    raspunde | semnaleaza abuz
  •   
    Georgiana (anonim) 12 martie 2009 04 : 39
    0 (0 voturi)      
     
    WOW deci ador al 3-lea tip de machiaj... care, chiar mi se potriveste :DOricum toate trei sunt superbe!Multumim de sfaturi :)
    raspunde | semnaleaza abuz
  •   
    sidonia (anonim) 06 martie 2009 01 : 59
    0 (0 voturi)      
     
    As dori sa-mi spuneti ce as putea folosi pentru un ten lucios,nu gras,avand in vedere ca am un ten uscat.Imi place foarte mult fata care se vede perfect hidratata,care luceste in combinatie cu gloss-ul buzelor.dati-mi un sfat
    raspunde | semnaleaza abuz
  •   
    Monique10 05 martie 2009 01 : 13
    2 (2 voturi)      
     
    va propun sa faceti un articol legat de fardurile de obraz, pudre sau orice legat de machiajul shimmer. Cu sclipici...ne aducem aminte de anii 80...culori puternice si mult sclipici... deci....Va multumim toate, in avans!
    raspunde | semnaleaza abuz
    ->
      
    bia.. 07 martie 2009 01 : 23
    -2 (2 voturi)      
     
    sclipiciul a pierit inca din anii 80 cum zici u este folosit rar si cu o limita deci evita sclipiciul da un aer "plastic"..
    raspunde | semnaleaza abuz
    ->
      
    Monique10 07 martie 2009 06 : 04
    0 (0 voturi)      
     
    ma refeream la anii 80 cand am spus mult sclipici. Deci repet....poate ma fac inteleasa, tendintele au influente din anii 80,60....etc.Deci acel look trebuie adaptat zilelor noastre.Cat despre plastic(fara ghilimele), uita-te pe cateva reviste ce au in paginile lor trendurile pentru primavara-vara lui 2009, il vei regasi printre materialele folosite pentru trenciuri si sacouri.
    semnaleaza abuz
  •   
    Ramo` (anonim) 27 februarie 2009 08 : 49
    0 (0 voturi)      
     
    ultima imi place:x
    raspunde | semnaleaza abuz
  •   
    yania (anonim) 27 februarie 2009 01 : 02
    0 (0 voturi)      
     
    primele doua imi plac foarte mult... felicitari
    raspunde | semnaleaza abuz
  •   
    aleena (anonim) 27 februarie 2009 02 : 27
    0 (0 voturi)      
     
    Afla cum iti poti schimba viitorul acesand http://www.magneticmarketing.ro/?r=b8ae10685d5b9fbf3dcaad83cd613e59
    raspunde | semnaleaza abuz
Adauga comentariul tau
Nume   Cod
Refresh

 
 
 
Mesaj (1500 caractere)  

 
  Conecteaza-te cu Facebook
Cauta un salon in zona ta
Sau mergi direct pe pagina de

SHOWBIZ

Inna, în braţele fostului iubit al Madonnei! Jesus Luz a îmbrăţişat-o  şi a pipăit-o cu foc pe plajă! Inna, în braţele fostului iubit al Madonnei! Jesus Luz a îmbrăţişat-o şi a pipăit-o cu foc pe...

Brazilianul şi românca se ţin în braţe şi se ating senzual în cel mai nou videoclip al Innei, "Caliente". Filmările au avut loc într-un decor de vis, pe plajele din Costa Rica. Inna este super-sexy, ţinutele sale lăsând multe la vedere. Se înfiripă ceva între cântăreaţa din România şi manechinul care a avut o relaţie cu Madonna? Inna spune că este doar prietenă cu el.... MAI MULT

Ai nevoie de un sfat?

Adauga o intrebare la care vrei sa primesti raspuns. Comunitatea DivaHair te ajuta.
top 5 divahair.ro
Link-uri recomandate