Mulți l-au perceput întotdeauna ca pe un om vesel, fără probleme, care probabil a trăit într-o familie care i-a oferit totul. Lucrurile au stat cu totul și cu totul diferit, exceptând partea cu familia care într-adevăr l-a susținut până în pânzele albe. Dar un detaliu mai puțin cunoscut despre marele Stephan Pelger este faptul că a fost adoptat când avea un an și o lună.
Designerul a vorbit despre adopție cu Mihai Ghiță, realizatorul emisiunii „În oglindă”, în cadrul căreia și-a deschis sufletul și a mărturisit că nu a dorit niciodată să își cunoască părinții biologici.
„De foarte curând am început să mă întreb dacă chiar nu mi-aș fi dorit acest lucru sau mi s-a indus să nu vreau să îmi cunosc adevărata familie. Acum, pentru că văd în stânga și în dreapta cum este să îmbătrânești, mi-aș fi dorit totuși să știu care este bagajul meu genetic.
Prin diverse teste poți să afli dacă o să te trezești cu niște boli la bătrânețe, cum ar fi demența sau alzheimer, lucruri pe care aș putea să le previn de pe acum, pentru că există tratamente.
Acesta este singurul motiv, cel medical, pentru care aș vrea să aflu cine sunt părinții mei biologici. În rect, nu mă interesează pentru că am ajuns în familia respectivă la o vârstă atât de fragedă, adică la 13 luni, în cât ei realmente sunt părinții mei. Nu a contat pentru mine să caut, să intru în niște lucruri poate neplăcute, poate plăcute. Cert este că singurul motiv pentru care aș vrea să știu cine sunt este acest punct medical, atât!”, i-a dezvăluit Stephan Pelger lui Mihai Ghiță la „În oglindă”.
Părinții săi adoptivi au fost îngerii lui păzitori și i-au conturat viața la care visează orice copil. I-au oferit o educație aleasă, fără de care nu ar fi ajuns niciodată un om de succes.
„Mama este un adevărat înger. S-a dedicat în proporție de 90% educației mele, împreună cu bunica mea. Ea a fost considerată una dintre cele mai frumoase, dacă nu chiar cea mai frumoasă femeie din Brașov mult timp(...) Înaltă, pătul lung, blondă cu ochii verzi.
Nici tata nu a fost un bărbat mai prejos.(...) A curtat-o trei luni și după trei luni s-au îndrăgostit nebunește.(...) Au decis să înfieze doi copii, eu eram primul, după care trebuia să mai urmeze un al doilea, frățior sau surioară dar deveniseră foarte complicate adopțiile și atunci am rămas eu singur.”, a mai zis în cadrul aceleiași emisiuni.
Deși era foarte, foarte mic pe vremea în care a stat la orfelinat, Stephan Pelger a păstrat toată viața cu el o amintire dureroasă de atunci. Știe cum arăta locul din care l-au luat părinții lui adoptivi și întotdeauna a rememorat cu durere în suflet clipele grele prin care a trecut înainte de a ajunge la ei.
„Multă lume mă întreabă de chestia asta(...) A fost un documentar pe BBC legat de cum arătau căminele pe vremea respectivă. Mama mi-a povestit că era un țarc de copii, așa cum erau ei: nespălați și neîngrijiți. Eram cred vreo 11-12 copilași într-un singur pat și mi-a zis mama că am întins mâinile, mi-a zis că erai cel mai urât din patul ala, dar gestul acela de a întinde mâinile a făcut-o să se cutremure, m-a scos de acolo și asta a fost(...) Nu știu dacă e o imagine în fantezie sau e reală, cert e că țin minte ziua adopției, 13 decembrie acum 42 de ani.
Îmi aduc aminte de culoare, totul acolo era gri, negru, alb. Eu am avut o fobie de alb(...) de tot ce însemna halate. Începeam să urlu isteric, probabil că în minte mea de traumă pe care am avut-o în momentul respectiv, acele halate albe însemnau pentru mine rău și violență.”, a explicat Stephan Pelger într-un interviu mai vechi.
Vedete din România abandonate de părinți și poveștile lor cutremurătoare
Încă de când era foarte mic, s-a simțit atras de artă, sub toate formele ei, și a decis că vrea să urmeze un drum care să îi pună în valoare abilitățile creative. Visul i s-a împlinit ani mai târziu, după ce a muncit enorm pentru a se face remarcat. De-a lungul carierei sale, a lansat nenumărate colecții prezentate pe podiumuri celebre în orașe precum Milano, Paris, Veneția sau Berlin.
„Dragostea pentru modă – este o vocație, de la 2 – 3 ani, desenez, pictez, am început să studiez pian, vioară, flaut. Până la urmă am ales designul vestimentar, tot de mic îmi plăcea să mă îmbrac frumos, părinții mei m-au susținut, m-au îndreptat către această direcție, nu mi-au spus „Vreau să devii preot ca tata sau muzician ca mama”.”, a declarat Stephan Pelger.
Familia l-a susținut în toate alegerile pe care le-a făcut. Se pare că încurajările părinților au contat enorm în drumul său spre succes.
„Mama m-a încurajat tot timpul să-mi urmez abilitățile creative, deoarece, fiind artist, era un pic mai libertină decât tata. Tata era sever, dar a înțeles că nu pot să devin preot sau doctor sau avocat, era clar că un singur drum era calea mea.”, a povestit.
Stephan Pelger a fost elev al Școlii Populare de Artă și ulterior a absolvit Institutul de Modă de la Viena.
„Le-am zis tuturor colegilor de școală că vreau să devin designer, ei râdeau de mine la momentul respectiv, în momentul ăsta pot să le dau peste nas.”, a mărturisit Stephan Pelger, mândru că a reușit să facă tot ce și-a propus în viață.
Întotdeauna a fost o prezență discretă, mai ales când a venit vorba despre viața sa personală și despre experiențele prin care a trecut. În plus, a evitat să se laude, chiar dacă realizările sale profesionale au fost notabile. Modestia l-a ajutat să se integreze printre colegii lui din Viena și, de asemenea, să se facă plăcut întotdeauna. A făcut sacrificii pentru a deveni un designer de seamă, dar nu s-a plâns niciodată și foarte târziu a povestit cum arăta viața lui peste hotare. Iată ce a dezvăluit la emisiunea „Trăiește Smart”, pe 107,3 FM:
„Am intrat pe unul dintre cele 11 locuri, am plecat cu trenul, aveam o valijoara, m-a așteptat matură mea cu care am stat câteva luni, până am avut propriul apartament. M-am dus la examen îmbrăcat cum credeam eu că e bine, la costum și cu diplomat, iar acolo erau copii care cunoșteau foarte bine acest domeniu, erau îmbrăcați lejer, creativ. Dar am devenit extrem de repede extrem de cosmopolit, părinții îmi trimiteau bani pentru mâncare, iar eu îmi luăm haine. Nu am plătit un an de zile chiria fără să știe ai mei, iar rudele mele cărora le aparținea apartamentul în centrul Vienei au sunat la părinții mei să vadă ce se întâmplă: eu îmi cumpărăm haine să fiu la nivelul copiilor de la școală, de la Gucci, Prada și alte brand-uri celebre.”
Stephan Pelger nu s-a ferit niciodată să vorbească despre orientarea lui sexuală și despre unica relație pe care a avut-o cu un bărbat. Din păcate, viața lui amoroasă s-a încheiat devreme, când partenerul său a murit, într-un accident de mașină. De la 19 ani, designerul nu a vrut să se mai apropie de nimeni altcineva și a preferat să trăiască în singurătate.
„Prima și singura poveste de dragoste a fost una de dragoste, exact așa cum scrie în carte, cu fluturi în stomac. Din păcate, băiatul respectiv a murit la scurt timp după, într-un accident de mașină și eu de atunci n-am mai avut niciodată o relație.(...)
Eram neoficial împreună, numai mama știa că suntem împreună, a avut un accident de mașină, eu eram deja în primul an de facultate la Viena, aveam 19 ani deja. Am aflat vestea că a avut un accident, a intrat un tir în mașina lui și mama l-a îngrijit până în ultima zi când a murit. Eu nu l-am mai văzut.(...) Altă relație eu nu am mai avut.”, a mărturisit acesta într-un interviu mai vechi.
Coșmarul vieții sale a început în 2018, după ce a fost victima unui incident îngrozitor. A fost răpit, jefuit și bătut de două femei la Cannes, iar șocul suferit atunci l-a făcut să își piardă încrederea în sine, să alunece într-o depresie cruntă, să aibă insomnii chinuitoare și să nu mai privească lumea cu aceiași ochi.
Deși părea că a depășit momentul, adevărul a fost cu totul altul, pentru că aproximativ cinci ani s-a luptat cu acele amintiri dureroase. Putea dormi doar dacă lua un tratament medicamentos puternic, de care devenise chiar dependent.
„Nu poți să dormi, nu poți să te odihnești. Se tratează cu medicamente. Ele se iau în crescendo. Se începe din punctul acela din Franța, de atunci am început să iau pastile de somn de 5 ani. Pastilele sunt foarte toxice, iei una la început, apoi 2, 3, apoi 4 și începi să nu mai ai control asupra lor.”, a dezvăluit Stephen Pelger la „Xtra Night Show”, înainte să se interneze la dezintoxicare.
Întotdeauna a vorbit deschis despre anxietate și depresie, în speranța că alți tineri vor conștientiza la timp pericolul în care se află. Din păcate, suferința lui nu s-a diminuat niciodată, în ciuda eforturilor pe care le-a depus.
„Eu am o depresie latentă. Nu e o depresie care apare în fiecare zi. Sunt un om fericit, sunt un om realizat, sunt un om care se bucură de viață, de prieteni, de ceea ce am realizat în atâția ani, dar am momente în care cad atât de rău… Am avut aproape o săptămână în care nu am putut să mă ridic din pat.”, mai povestea atunci creatorul de modă.
Un alt detaliu neștiut despre el este faptul că s-a luptat cu depresia încă din copilărie. A fost internat prima oară într-un centru de psihiatrie când avea numai 10 ani. Incredibil, nu-i așa? Ți se rupe inima să afli că un copil a trecut prin așa ceva!
„Sufăr de depresie de la 10 ani. Prima dată am fost într-un centru de psihiatrie la 10 ani, la noi în România. Apoi la 21 de ani La Viena, apoi la 34 de ani la München și acum, aici, lângă București. Depresia e o boală despre care noi nu vorbim. (…) Nimic nu și-a făcut efectul, medicina era foarte învechită. Remedierea ține toată viața, dar am pierdut controlul.”, a mai zis Stephan Pelger.
Un alt episod dureros cu care s-a luptat designerul a fost perioada în care libertatea de mișcare a oamenilor a fost îngrădită, mai exact în timpul pandemiei de COVID-19. Atunci a simțit nevoia să discute mai des cu medicul psiholog și să își deschidă sufletul greu apăsat de temerile care îl copleșeau.
„Am avut stări foarte nasoale din punctul acesta de vedere și chiar este o chestie care trebuie promovată pentru că puțină lume are curajul să vorbească despre depresie, anxietate, despre stări de panică și așa mai departe. Pe perioada aceasta am vorbit foarte mult cu psiholoaga mea, am și luat niște anxiolitice (n.r. medicamentație anti anxietate), bine pe bază de plante, dar am încercat să mă țin pentru că realmente având-o și pe mama în starea de sănătate pe care a avut-o și în care este și în continuare, a fost foarte important pentru mine să rămân întreg la minte. În astfel de cazuri este foarte important să apelăm la un specialist.”, ne-a mai povestit designerul.
Tocmai pentru că trecea des prin astfel de experiențe neplăcute, a încercat de fiecare dată să tragă un semnal de alarmă în rândul celor care îi urmăreau activitatea. Știa că situația lui complicată nu se poate rezolva ușor, dar îi îndemna întotdeauna pe oameni să apeleze la ajutor de specialitate dacă simt că pierd controlul.
Nimeni nu se aștepta ca depresia să îl împingă spre o asemenea faptă greu de imaginat. Din păcate, Stephan Pelger a fost găsit fără suflare, joi, 8 iunie 2023, în în atelierul său din Sectorul 2 din București.
Deși la începutul anului 2023 declara că se simte mai bine, situația s-a înrăutățit odată cu trecerea timpului.
„Acest medic la care m-am dus este tânăr și foarte actual cu problemele noastre din ziua de astăzi. Am făcut perfuzii, am fost pus pe un tratament medical foarte mic și cu foarte puține pastile. Dacă luam 40 de pastile într-o zi, acum iau trei pastile pe zi și am un somn de opt ore sănătos.”, declara Stephan Pelger la „Xtra Night Show”, cu doar câteva luni înainte de a-și lua viața.
Apropiații sunt șocați de gestul designerului și speră că totul este doar un coșmar din care se vor trezi curând. Momentan, nu se cunosc împreujurările în care s-a produs incidentul și se știe doar că Stephan Pelger a fost găsit spânzurat.
Cu două zile înainte ca un vecin să îi descopere trupul neînsuflețit, bărbatul publicase pe Facebook două fotografii cu regretatul său tată, Mathias Pelger, la data în care acesta ar fi împlinit 85 de ani (6 iunie 2023).
„Stephan Pelger a fost la Restaurantul The Dream aseară. A băut vin, vreo 12 pahare, și a stat singur la masă. A rămas în restaurant până la ora 23:40, singur la masă. Era foarte supărat, a vorbit doar cu ospătarul și cu patronul restaurantului, cu nimeni altcineva. Patronul nici măcar nu i-a luat bani pentru vinul consumat, a văzut că era foarte, foarte supărat, motivul fiind acela că îi murise o rudă din Germania.”, au declarat sursele contactate de publicația Gândul.
Trupul neînsuflețit a fost transportat la INML în vederea efectuării necropsiei și urmează ca Parchetul de pe lângă Tribunalul București și Serviciul Omoruri să descopere cauzele și condițiile în care s-a produs decesul.
Colegul său de breaslă, Cătălin Botezatu, se numără printre primele vedete care au vorbit despre moartea fulgerătoare care a șocat întreaga Românie. Iată ce a zis pentru Cancan:
„Doamne, ce se întâmplă?! Ultima oară l-am văzut la ziua mea, era OK, acum 3 săptămâni și-a făcut transplant de păr, era bine, dar lua foarte multe antidepresive. Nu am mai vorbit, ne mai întâlneam accidental pe lângă atelierul lui. Numai Dumnezeu știe ce s-a întâmplat în sufletul lui. Suportul lui financiar era din ce în ce mai mic, mergea des la mama lui în Germania, și mama lui era bolnavă. Nu pot să spun nimic clar până nu vorbesc cu cei care au vorbit ultima dată cu el!”
Mama adoptivă a lui Stephan Pelger este foarte bolnavă și se află într-un azil în Germania, acolo unde designerul a tot vizitat-o în ultima vreme. Apropiații lor au avut grijă ca vestea să ajungă și la ea, pentru că ea este singura ce putea decide ce se va întâmpla cu trupul neînsuflețit al designerului.
Femeia a fost sedată înainte de a afla ce s-a întâmplat cu fiul ei și, în cele din urmă, a putut lua o decizie. Potrivit spuselor unor prieteni de familie, corpul lui Stephan Pelger va fi incinerat în România, iar cenușa va fi dusă ulterior în Germania.
„Ne-am gândit și vorbim despre lucrurile astea încontinuu. Mama lui a aflat vestea, fiind în metastază în azil, au sedat-o înainte să îi dea vestea. Doamna a ales să îl incinereze. Nu se știe încă când și cum. Vom dezbate cu prietenii. În primul rând, din cauza durerii, comunicarea dintre noi e destul de grea. Sunt mulți oameni care se mobilizează. Incinerarea va avea loc în România.”, a declarat Tania Budi pentru Antena Stars.
Bineînțeles, incinerarea nu se va face înainte ca toți prietenii și cunoscuții creatorului de modă să își ia rămas bun așa cum se cuvine de la el. Adina Buzatu a dezvăluit că apropiații vor organiza o ceremonie la care vor participa foarte multe persoane, exact așa cum îi plăcea lui.
„O să fie totul anunțat la un moment dat. Se fac procedurile legale, apropo de documente, împuterniciri. Nu se știe exact acum. E un grup de prieteni ce fac aceste pregătiri. Va fi o ceremonie mare cu mulți prieteni, așa cum îi plăcea lui. Va fi îmbrăcat frumos, cu flori, așa cum și-ar fi dorit.”, a declarat Adina Buzatu pentru Antena Stars.
Toate aceste etape vor avea loc abia după ce trupul său va putea fi ridicat de prieteni de la INML.
„Cauza morții designerului Stephan Pelger este spânzurarea. Totodată, au fost recoltate și probe biologice pentru toxicologie. Până acum, cadavrul designerului nu a fost ridicat de nimeni de la INML pentru că Stephan Pelger că nu are în România aparținători.”, au declarat, pentru publicația Gândul, surse INML.
Chiar înainte de a-și pune capăt zilelor, designerul a petrecut câteva ore în restaurantul chefului Cosmin Alinică, locație pe care o frecventa de obicei. A avut chiar și o interacțiune cu patronul și i-a spus ce avea pe suflet în acele momente, dar nu i-a dat nicio secundă de bănuit că ar avea de gând să se sinucidă. Ba mai mult, băbatul a povestit că Stephan Pelger părea ceva mai liniștit când a plecat spre casă, după ce s-a descărcat în fața lui.
„Stephan era supărat tare față de cum îl știam eu. Nu l-am simțit ca fiind debusolat, ci mi s-a părut foarte agitat. El era tot timpul agitat în ultima perioadă, ceva îl măcina, nu îi dădea pace. A dat din picior mereu cât a stat la masă, în acea seară, ba se ducea la baie, ba dădea din picior, ba iar se ducea la baie.
Eu când am aflat vestea că nu mai este printre noi am rămas șocat.Chiar cu o săptămână înainte de a se întâmpla ce s-a întâmplat vorbeam cu el pentru o linie de bluze, pentru domeniul HoReCa.
Vreau să le fac la angajați ținute pentru local. În rest, nu mi s-a părut nimic ciudat la el dacă ne raportăm la vestimentație. El tot timpul a fost impecabil în ceea ce privește ținutele pe care le purta.”, a declarat Cosmin Alinică pentru Click.
Cheful a vorbit despre acea seară și în cadrul emisiunii „Exclusiv VIP” de la Prima TV. Iată ce a mai povestit:
„Frământarea lui era pentru mătușa lui din Germania. Asta mi-a spus, că a făcut infarct mătușa lui în Germania, de asta era supărat și că n-a dormit cu o noapte înainte. De aceea am și luat decizia de a sta cu el la masă. Am zis hai să mai povestim, să mai vorbim lucruri. (...) În primă fază era foarte supărat, dar la plecare a plecat zâmbind. Nu mi-a trecut o secundă prin cap că are în gând așa ceva, mai ales că făcuse rezervare pentru a doua zi la restaurant, că vine cu două prietene. Chiar ne-am luat în brațe, ne-am luat la revedere, cum era el sociabil și prietenos cu toată lumea. Deci chiar nici măcar un gest, la început a fost un pic agitat, după care se calmase, era ok, am discutat, nu avea nimic.”
15 iunie 2023 este ziua pe care niciun apropiat din cercul de prieteni al lui Stephan Pelger nu dorea să o trăiască. Aceștia își vor lua rămas bun de la prietenul lor, iar apoi, urna în care se află cenușa trupului său va fi dusă în Germania, acolo unde urmează să fie înmormântată.
Iată ce a transmis familia tuturor celor care vor să îi aducă un ultim omagiu creatorului de modă:
„Joi, 15 iunie 2023, la ora 11 va avea loc o slujbă religioasă evanghelică pentru comemorarea creatorului de modă STEFAN PELGER, la capela Cimitirului Evanghelic din București, unde va fi depusă urna cu rămășițele sale pământești.
După ceremonie, urna va pleca în Germania către locul de veci al familiei sale.
Prietenii și apropiații, împreună cu toți cei care doresc să-i aducă un ultim omagiu, sunt invitați să participe la ceremonial și să-i fie alături pe ultimul drum.
Florile pot fi depuse la capelă.
Adresa Cimitirului Evanghelic: Sos. Giurgiului 4, Sector 4, București.
München, 13 iunie 2023
Familia Pelger”
View this post on Instagram
Designerul era prieten bun cu mezzosoprana Andreea Ilie, care îi va cânta, la capelă, „Ave Maria”.
„El a fost cu mine când am fost cea mai singură și ne vedeam zi de zi atunci.”, spunea artista cu durere în suflet când a primit vestea morții lui.
View this post on Instagram