Adevarata Stare de Bine
Nu Skin

Libido scazut? Anticonceptionalele pot fi de vina

Luni, 16.07.2012
de Marta Adochitei

Daca in ultima vreme te-ai confruntat cu o diminuare a libidoului si nu iti explici de ce, iata ce cred expertii: contraceptivele ar putea fi cauza! Disputa este destul de recenta si multe studii medicale se contrazic. Afla mai jos care este de fapt rolul anticonceptionalelor in scaderea apetitului sexual.

Pilulele contraceptive scad libidoul

Pilule contraceptive  Stii deja ca pilulele contraceptive au efecte adverse, printre care cresterea in greutate si a sanilor sau starile de ameteala. Ultima disputa, pe care o duc sexologii, se invarte in jurul apetitului sexual si in ce masura l-ar putea afecta. Sunt femei care au trecut prin aceasta experienta imediat ce au inceput sa foloseasca anticonceptionalele. De pilda, Lisa, 33 de ani, web designer in New York, da vina pe aceste mici pilule pentru scaderea libidoului timp de mai bine de un an in care le-a folosit. „Cand mi-am dat seama ca nu ma mai excit deloc, am mers la doctor care mi-a spus ca este posibil sa fie din cauza anticonceptionalelor.

Asa ca am incetat sa le mai iau, am folosit alte metode de control al sarcinii si nu am mai avut probleme", a recunoscut tanara. Asa ca dupa o perioada in care lucrurile s-au redresat, Lisa s-a intors la vechea metoda, insa imediat ce a inceput sa o refoloseasca, problemele au reaparut.

Cazul Lisei nu este insa unul izolat. 30% din femeile americane sufera de libido scazut si multi sexologi sunt de parere ca, de cele mai multe ori, pilulele anticonceptionale sunt de vina. Studiile releva faptul ca folosirea contraceptivelor orale scade nivelul de androgeni - acel tip de hormoni (unde intra si testosteronul) care controleaza atat apetitul sexual al femeilor, cat si cel al barbatilor. Cand iei aceste pilule, balanta hormonala nu mai este in echilibru si, desigur, dorintele tale erotice se schimba.

Apetitul sexual nu depinde doar de pilule

Cu toate acestea, nu renunta de tot la contraceptivele orale, este posibil sa nu fie ele de vina. Desi s-a demonstrat ca sunt capabile sa influenteze libidoul, „foarte putine studii, care au examinat efectul acestora asupra nivelului hormonal, au fost conclusive", dupa cum spune Anne R. Davis, profesor de obstretica si ginecologie la Centrul Medical „Columbia University" din New York. Dr. Davis a aflat ca „atunci cand femeile iau pilule, se pot intampla trei lucruri: libidoul sa creasca, sa ramana la acelasi nivel sau sa scada".

Insa ea nu da vina in totalitate pe acestea, ci este de parere ca starea emotionala poate fi o cauza mai solida care afecteaza apetitul sexual al femeilor mai tare decat hormonii sau anticonceptionalele. Starea spirituala si problemele cu partenerul, explica aceasta, „sunt mai importante decat micile schimbari in nivelul testosteronului". Aceasta spune ca este mai usor pentru femei sa dea vina pe pilule, decat sa isi analizeze propriile stari emotionale si factorii din interiorul relatiei care le-ar putea influenta in mod negativ.

Apetit sexual redus

Dr. Davis recomanda sa nu se stopeze folosirea anticonceptionalelor fara ca, in prealabil, sa fie eliminate toate celelalte cauze ale scaderii libidoului. „Daca pana acum v-ati confruntat doar cu o diminuare a apetitului sexual, va asigur ca o sarcina nedorita cu siguranta il va omora de tot", afirma aceasta.

De cealalta parte, dr. Sarah L. Berga, profesor la departamentul de obstretica si ginecologie de la Universitatea de Medicina „Emory", este de parere ca nu trebuie sa eliminam de tot de pe lista pilulele contraceptive si asta pentru ca exista sanse mari ca „vina sa fie a lor, dar tu sa reprosezi ca relatia merge prost si atunci ce faci? Cred ca este corect sa admitem ca anticonceptionalele joaca un rol important in diminuarea libidoului", concluzioneaza aceasta. Cu alte cuvinte, nu vrei sa dai cu piciorul unui partener perfect ca mai apoi sa descoperi ca problema este de natura hormonala.

Sfatul nostru este sa faci o vizita medicului imediat ce constati ca astfel de lucruri ti se intampla. Nu desconsidera nicio varianta si nu te grabi sa gasesti un singur vinovat.

Tie ti s-a intamplat sa iti scada apetitul sexual din cauza anticonceptionalelor?

Cum ti s-a parut articolul? Voteaza!

2.6 (10)
Abonează-te la newsletterul DivaHair!
Va rugam sa completati campurile necesare.

    Ti-a placut articolul? Urmareste DivaHair pe Facebook sau pe mail!

    Cauta un furnizor in zona ta

    Ai nevoie de un SFAT?

    Adauga o intrebare la care vrei sa primesti raspuns. Comunitatea DivaHair te ajuta.

    întreabă

    LIKE si intra in universul divelor!