Dan și Cătălina, doi părinți din Brăila, au murit într-un tragic accident rutier. Fetița lor, care se afla în mașină cu ei, este în stare gravă la spital

Dan și Cătălina, doi părinți din Brăila, au murit într-un tragic accident rutier. Fetița lor, care se afla în mașină cu ei, este în stare gravă la spital
Ramona Jurubita
Marţi, 24.02.2026

O seară obișnuită de început de săptămână s-a transformat într-un coșmar pentru o familie din Brăila. Dan și Cătălina, doi părinți de 45 și 40 de ani, și-au pierdut viața într-un accident rutier devastator produs pe DN2B, între localitățile Lacu Sărat și Silistraru. În mașină cu ei se afla și fetița lor, în vârstă de doar 6 ani, care a ajuns la spital în stare gravă.

Impactul a avut loc luni seară, 23 februarie 2026, pe un tronson de drum intens circulat. Potrivit primelor informații, un șofer în vârstă de 35 de ani, din satul Făurei-Sat, comuna Surdila-Greci, ar fi pătruns pe contrasens, provocând o coliziune frontală extrem de violentă. Familia se îndrepta spre casă, în municipiul Brăila, când totul s-a sfârșit într-o fracțiune de secundă.

O femeie de 31 de ani din București a murit după ce a căzut de la etajul 10. Era într-o stare agitată și necooperantă

Comunitatea este în stare de șoc

Victimele sunt Cătălina Popa, profesoară la Liceul Teoretic „Panait Cerna” din Brăila, și soțul ei, Dan Popa, 45 de ani, polițist de penitenciare la Centrul de Detenție pentru Minori și Tineri Tichilești. Doi oameni tineri, dedicați profesiei și familiei, care au lăsat în urmă o fetiță ce va crește fără părinți.

Catalina si Dan Popa, părinții morți în accidentul de pe DN2B, alături de fetița lor
Catalina si Dan Popa, alături de fetița lor

La locul accidentului au intervenit de urgență o autospecială de descarcerare, o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD. În sprijin au fost mobilizate și echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean Brăila, o ambulanță de tip C și două de tip B. Medicii au făcut tot ce le-a stat în putință, însă pentru cei doi părinți nu s-a mai putut face nimic.

Fetița a fost preluată conștientă și transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Deși inițial s-a vorbit despre răni ușoare, surse medicale au precizat ulterior că starea ei este gravă și că micuța rămâne sub supraveghere atentă.

Șoferul care ar fi provocat accidentul nu consumase alcool, potrivit testelor efectuate la fața locului, însă nu le-a putut explica polițiștilor cum a ajuns pe sensul opus de mers. Ancheta este în desfășurare, iar oamenii legii încearcă să stabilească exact împrejurările în care s-a produs tragedia.

Mesaje sfâșietor din partea colegilor

La scurt timp după confirmarea decesului, reprezentanții Liceului Teoretic „Panait Cerna” au transmis un mesaj emoționant pe Facebook:

„Liceul Teoretic „Panait Cerna” Brăila își exprimă profundul regret pentru trecerea la cele veșnice a doamnei profesoare Cătălina Popa, distins cadru didactic al instituției noastre, care și-a pierdut viața, alături de soț, într-un tragic accident.

Doamna profesoară a fost un om dedicat profesiei, un coleg apreciat și un sprijin pentru generații de elevi, pe care i-a îndrumat cu devotament și responsabilitate. Plecarea sa fulgerătoare lasă un gol imens în comunitatea noastră școlară.

În aceste momente de grea încercare, transmitem sincere condoleanțe familiei îndurerate și tuturor celor care au cunoscut-o și au prețuit-o. Gândurile noastre se îndreaptă cu profundă compasiune către fetița rămasă fără părinți și către toți cei afectați de această dureroasă pierdere. Dumnezeu să îi odihnească în pace! 🖤”

De asemenea, colegii bărbatului de la Centrul de Detenție Brăila-Tichilești au transmis un mesaj de condoleanțe.

Accidentele pe DN2B nu sunt o raritate, iar localnicii spun că tronsonul dintre Lacu Sărat și Silistraru este cunoscut pentru viteza excesivă și manevrele riscante. De data aceasta, bilanțul este unul devastator, căci două vieți au fost curmate și un copil luptă pentru recuperare.
Ancheta continuă, iar comunitatea din Brăila încearcă să găsească puterea de a merge mai departe după una dintre cele mai negre seri din ultimii ani.

Mario, un tânăr fotbalist de 16 ani a murit călcat de tren la Comarnic. Era junior la Petrolul

Surse foto: Facebook, bing.com, Facebook

Surse articol: StirilekanaldLibertateaWowbiz

Tags: Stiri Romania

Articolul urmator »
O femeie a murit și alte trei persoane sunt în stare gravă la spital după ce o mașină de poliție a spulberat căruța în care se aflau
O femeie a murit și alte trei persoane sunt în stare gravă la spital după ce o mașină de poliție a spulberat căruța în care se aflau
Ramona Jurubita | Miercuri, 10.09.2025
Incepe quiz
Ce bărbat este în stare să îți aducă luna de pe cer?
Ce bărbat este în stare să îți aducă luna de pe cer?

Cum ti s-a parut articolul? Voteaza!

0 (0)

Ne găsești pe