Ei sunt Ilinca și Ilie, gemenii care au avut primul tort adevărat abia la 4 ani. „Povestea lor a început într-o dramă de-ți îngheață sângele în vine”

Ei sunt Ilinca și Ilie, gemenii care au avut primul tort adevărat abia la 4 ani. „Povestea lor a început într-o dramă de-ți îngheață sângele în vine”
Ramona Jurubita
Joi, 23.07.2026

Pentru mulți copii, un tort aniversar este un lucru firesc, în timp ce pentru alții este doar un vis ce poate rămâne neîmplinit o viață întreagă. Multe familii din România trăiesc în condiții grele și mulți minori visează la petreceri aniversare pe care părinții lor nu și le permit. Din fericire, nu toți rămân nesărbătoriți, căci un om cu suflet mare a adunat sub aripa lui zeci de mii de suflete cărora le face bucurii de câte ori are ocazia.

Dan Damaschin de la Iași are în grijă 16.176 de copii sărmani și orfani, care se simt, în sfârșit, ocrotiți și răsfățați cu de toate, după ce s-au născut în familii care nu le puteau oferi prea multe. Printre ei se numără și gemenii Ilinca și Ilie, care au împlinit 4 ani pe 20 iulie 2026, chiar de sfântul Ilie. Până acum, la împlinirea vârstei de 4 ani, micuții nu au avut niciodată tort și nici nu s-au bucurat de o petrecere aniversară. Află-le povestea și descoperă cum a decis mama lor să nu facă întrerupere de sarcină, deși era hotărâtă să nu îi păstreze!

Familia Lucescu a făcut pomană la un centru social din Teleorman. „Răzvan Lucescu a servit personal copiii”

Mama Catinca alături de șase dintre cei 10 copii, stând în pat lângă sobă, îmbrăcați în haine de iarnă
Mama Catinca alături de șase dintre cei 10 copii

Cine sunt Ilinca și Ilie, gemenii care au impresionat o țară întreagă

Ilinca și Ilie au avut parte de surpriza vieții lor la patru ani, când ziua lor de naștere a avut, în sfârșit, gust de tort, pizza, înghețată și copilărie trăită fără lipsuri. Pentru ei, momentul a însemnat o bucurie uriașă, după un început de viață pe care mama lor, copleșită de sărăcie și de necazuri, nici nu știa dacă va avea puterea să-l ducă până la capăt.

Povestea lor a fost făcută publică de părintele Dan Damaschin, preotul din Iași cunoscut pentru sprijinul oferit familiilor vulnerabile, mamelor singure și copiilor aflați în dificultate. Asociația „Glasul Vieții”, fondată în 2012 la inițiativa sa, și-a luat angajamentul de a ajuta copii orfani, mame singure și familii greu încercate, prin acces la educație, hrană, îmbrăcăminte, servicii medicale și adăpost.

Mama lor a vrut să facă avort

Înainte ca Ilie și Ilinca să ajungă să sufle în lumânări, familia lor trecea printr-o situație greu de imaginat. Potrivit relatării părintelui Dan Damaschin, mama lor, Catinca, avea deja șapte copii când casa în care locuiau a fost distrusă de un incendiu. Rămăseseră fără acoperiș, în plină iarnă, înghesuiți într-o singură cameră care mai putea fi folosită.

Copiii dormeau pe saltele așezate pe jos, fără căldură, fără siguranță și fără certitudinea zilei de mâine. În tot acest timp, femeia era însărcinată. Sărăcia, frigul și teama că nu va putea hrăni încă un copil au dus-o în pragul unei decizii dureroase. A fost momentul în care părintele Dan Damaschin și voluntarii din jurul său au intervenit, promițându-i că nu va fi lăsată singură.

Ceea ce părea o sarcină imposibil de dus s-a dovedit a fi, de fapt, o dublă minune. Mama Catinca nu purta sub inimă un copil, ci doi, pe Ilie și pe Ilinca. Cei doi au venit pe lume de Sfântul Ilie, iar astăzi sunt parte dintr-o familie numeroasă, cu 10 copii, iar Ilie este singurul băiat, căci are 9 surori.

„Acești doi îngerași erau cât pe ce să nu se nască niciodată”

„Fiecare copil e o poveste de viață. Iar astăzi... astăzi vreau să vă spun una de-ți umple inima nu doar de lacrimi, ci și de speranță! Iubiților, vă invit să priviți puțin fotografia aceasta! Vedeți fetița asta scumpă îmbrăcată în straie populare și voinicul de lângă ea ținând strâns de tortul de ciocolată cu fructe? Iar acolo, în fundal, o vedeți pe mama lor privindu-i cu atâta dragoste și liniște?

Ei bine, ce-ați spune dacă v-aș dezvălui că acești doi îngerași care sărbătoresc astăzi pentru prima dată ziua lor cu un tort adevărat... erau cât pe ce să nu se nască niciodată? Da, dragilor! Înainte ca Ilie și Ilinca să trăiască bucuria din această imagine, povestea lor a început într-o dramă de-ți îngheață sângele în vine. (...)

V-o mai amintiți dumneavoastră pe Mama Catinca? O mamă eroină, o femeie peste care viața n-a trecut ușor, ci mai degrabă ca un tăvălug? Când am cunoscut-o, tabloul era de o tristețe care îți frângea sufletul. Casa le luase foc și rămăsese complet fără acoperiș. Doar pereții mai stăteau în picioare, ca niște martori tăcuți ai necazului. Era un frig năpraznic, iarnă grea, iar mama, împreună cu cei 7 copii ai ei de atunci, se înghesuiau toți într-o singură cămăruță rămasă întreagă.

Dormeau grămadă pe câteva saltele aruncate pe jos, fără nicio sursă de căldură, iar în ochii Mamei Catinca se citea doar neputință și o deznădejde adâncă. Și de parcă nu era de ajuns că nu avea ce să le pună pe masă și cum să-i încălzească, Mama Catinca mai purta sub inimă o taină... era însărcinată!

Imaginați-vă să vezi cum copilașii tăi tremură de frig printre dărâmături și să afli că mai vine o viață pe lume… Copleșită de o cruce mult prea grea, a fost la un pas, la un singur pas, să renunțe la sarcină, lângă ea fiind și mulți „sfătuitori”, dornici să o vadă pe Catinca cu mâinile mânjite de sângele pruncului ei.

Când am auzit de nenorocirea de la peste două ore bune de mers cu mașina de la Iași, pe drumuri de sat unde și GPS-ul se predă, am zis clar că ne urcăm în mașini și mergem! Nu lăsăm sufletul ăsta la greu. I-am promis Mamei Catinca atunci, privind-o în ochi că noi vom fi mâinile prin care Dumnezeu o va salva! Și a salvat-o…

Și, iubiților... ce credeți că ascundea burtica Mamei Catinca? Nu un copilaș, ci doi! Minunea minunilor! Astăzi, toți cei 10 copii ai Mamei Catinca (pentru că între timp a mai apărut și o Ană) sunt de o frumusețe de-ți taie respirația! Deștepți, jucăuși, cuminți, simpli și credincioși ca niște îngerași.”, a povestit preotul Dan Damaschin pe Facebook.

„Au mâncat astăzi pentru prima dată și pe săturate tort”

La aniversarea lor de 4 ani, gemenii au avut pentru prima dată un tort pregătit doar pentru ei. Părintele Dan Damaschin a descris momentul ca pe o sărbătoare plină de emoție, în tabăra organizată la mare pentru copiii sprijiniți de asociație.

„Ilie și Ilinca, copiii ce n-ar fi trebuit să existe, au mâncat astăzi pentru prima dată și pe săturate tort, pizza și înghețată. (...)

Iar astăzi, dragilor... astăzi a fost teatru mare și sărbătoare în tabăra noastră de la mare! Pentru prima dată în viața lor (auziți dumneavoastră, pentru prima dată!) Ilie și Ilinca au avut un tort adevărat de ziua lor, cu pizza aburindă, suc dulce, înghețată și multe râsete de copii! Nu le venea să creadă că totul e al lor, că nu trebuie să se înghesuie pe o saltea sau să împartă o coajă de pâine la zece guri, ci că pot mânca pe săturate, sărbătoriți ca niște prinți!”, a mai scris preotul în aceeași postare.

Tot el a povestit că familia nu mai locuiește în condițiile cumplite de atunci. Cu ajutorul donatorilor, pentru Mama Catinca și cei 10 copii ai săi a fost ridicată o casă nouă, „Casa Vieții” cu numărul 278. Copiii au primit haine, sprijin și, anul acesta, șansa de a ajunge la mare.

Lucia și Constantin și-au pierdut viața într-un cumplit accident, împreună cu bebelușul lor de 6 luni. Fetița lor 7 ani, singura supraviețuitoare, a rămas orfană și este în stare critică

Vacanțele organizate de Asociația „Glasul Vieții” au schimbat viețile a mii de copii

Taberele la mare fac parte din proiectele prin care Asociația „Glasul Vieții” încearcă să le ofere copiilor din familii sărace experiențe pe care altfel nu le-ar avea.

Pe site-ul asociației, proiectul „Marea Vieții” este prezentat ca o inițiativă prin care, în fiecare vară, sute de copii sărmani ajung în tabere la mare, într-un context în care vacanța rămâne, pentru multe familii vulnerabile, un lux greu de atins.

Pentru Ilie și Ilinca, această vacanță nu a însemnat doar distracție, ci și prilejul de a construi amintiri de neuitat. Cu siguranță vor ține minte toată viața primul tort și emoția pe care au simțit-o când au suflat în lumânarea cu cifra 4. Iar dacă timpul le va șterge din minte acest moment, fotografia făcută la mare le va aminti cât de frumos a fost totul.

Surse foto: FacebookFacebookFacebook

Surse articol: Facebook

Tags: Stiri Romania

Articolul urmator »
Incepe quiz
Care e primul lucru pe care il observa barbatii la tine?
Care e primul lucru pe care il observa barbatii la tine?

Cum ti s-a parut articolul? Voteaza!

0 (0)

Ne găsești pe