Mesajul de adio absolut tulburător lăsat de Mihaela, femeia de 40 de ani care și-a ucis fiica de 13 ani și apoi s-a sinucis

Mesajul de adio absolut tulburător lăsat de Mihaela, femeia de 40 de ani care și-a ucis fiica de 13 ani și apoi s-a sinucis
Mariana Voinea
Joi, 25.06.2026

Apar noi detalii în cazul care a șocat comunitatea românească din Italia, după ce Mihaela Belecciu, o româncă stabilită la Torino, și-a ucis fiica de 13 ani, apoi și-a pus capăt zilelor. Înainte de tragedie, femeia i-ar fi lăsat fiicei sale mai mari un mesaj scurt, care a intrat acum în atenția anchetatorilor: „Uită-te în telefon”.

Rudele Mihaelei vorbesc despre luni întregi de suferință, despre cereri de ajutor care, susțin ele, nu ar fi primit răspunsul necesar, dar și despre o relație care ar fi afectat-o profund pe femeie. Ancheta continuă, iar autoritățile încearcă să stabilească exact ce s-a întâmplat înainte ca Mihaela să recurgă la gestul extrem și ce informații ar putea exista în telefonul indicat în biletul lăsat fiicei sale mai mari.

Mesajul lăsat înainte de moarte

Înainte de a-și pune capăt zilelor, Mihaela i-ar fi lăsat fiicei sale mai mari un bilet în care îi cerea să verifice telefonul. Mesajul era scurt, dar a devenit un element important pentru anchetatori, mai ales pentru că femeia ar fi oferit și codurile de acces ale dispozitivului.

Caz șocant în Italia. Mihaela, o româncă de 40 de ani și-a ucis fetița de 13 ani și apoi s-a sinucis

„Uită-te în telefon”, ar fi scris Mihaela pe biletul lăsat fiicei sale mai mari. Telefonul a fost ridicat și urmează să fie analizat, în speranța că acolo ar putea exista explicații despre ultimele luni din viața femeii și despre tensiunile care au precedat tragedia.

Fratele femeii spune că familia așteaptă răspunsuri și speră ca ancheta să scoată la iveală adevărul: „Ceva trebuie să existe în acel telefon. Cerem doar să iasă adevărul la iveală. Sora noastră era victima unei relații toxice care a devastat-o psihologic”.

Rudele spun că Mihaela ceruse ajutor

Familia susține că Mihaela nu mai era ea însăși de mai mult timp și că apropiații au încercat să îi fie alături. Fratele și sora femeii spun că au cerut ajutor medicilor și forțelor de ordine, însă intervențiile de care sperau să aibă parte nu ar fi venit la timp.

De luni întregi, sora noastră nu mai era aceeași, era complet scăpată de sub control. Am făcut tot posibilul să îi fim alături, am cerut ajutor medicilor și forțelor de ordine. Nimeni nu ne-a ajutat, am fost abandonați”, spun fratele și sora Mihaelei.

Rudele au povestit că au mers la spital și au cerut internarea femeii, însă li s-ar fi spus că acest lucru nu era posibil fără consimțământul ei, pentru că nu părea agresivă: „Am mers la spital și am discutat cu psihologul, cerând internarea ei. Ni s-a răspuns că acest lucru nu este posibil fără consimțământul ei și că nu părea agresivă. A fost trimisă acasă, recomandându-ni-se să îi fim alături.

Exact asta am făcut, din toată inima. Încercam să nu o lăsăm niciodată singură, să o scoatem din casă, să îi distragem atenția. Am cerut ajutor și centrului de sănătate mintală, dar nu existau programări disponibile înainte de luna septembrie.”

Nicoleta, o româncă de 41 de ani, a murit tragic în Italia. Era în vacanță, pe bicicletă, când a fost lovită de un șofer care circula neregulamentar

Despărțirea de soț și ultimele zile înainte de tragedie

Mihaela și soțul ei locuiau în Italia de aproximativ 20 de ani, iar în urmă cu mai bine de un an bărbatul s-ar fi mutat în Elveția pentru serviciu. Rudele femeii susțin că, la început, lucrurile păreau normale, dar ulterior ar fi apărut tensiuni și minciuni care au afectat-o tot mai mult pe Mihaela.

doi oameni ai legii imbracati in alb poarta o targa

„La început totul părea normal, dar apoi au ieșit la iveală numeroasele minciuni pe care i le spunea. A încetat să îi mai trimită bani și îi spunea că nu poate reveni în Italia. În februarie, când Mihaela i-a cerut explicații, el i-a scris să nu îl mai caute și i-a trimis un selfie în care apărea îmbrățișând o altă femeie. Din acel moment, sora noastră a pierdut contactul cu realitatea.”,  au transmis rudele femeii.

Familia spune că a apelat și la carabinieri atunci când Mihaela își pierdea controlul și că a atras atenția asupra faptului că în casă se afla și o minoră: „Când își pierdea controlul, chemam carabinierii. Ni s-a spus că vor trimite asistenți sociali. Nu a venit nimeni. Am precizat de fiecare dată că în casă se afla și o adolescentă, o minoră, și că sora noastră avea nevoie de ajutor, dar nu am fost ascultați.

I-a trimis o fotografie în care apărea alături de o altă femeie și i-a spus să îl lase în pace. Seara am scos-o în oraș pentru a o ajuta să se liniștească, dar apoi a început să își piardă controlul. Am chemat ambulanța, voiam să fie internată. Ni s-a răspuns că cei care anunță că se vor sinucide, de obicei, nu o fac. A doua zi s-a întâmplat tragedia”.

Tragedia s-a produs într-un apartament din cartierul Parella, din Torino, unde Mihaela locuia împreună cu fiicele ei. Fiica mai mare a fost cea care a găsit-o pe mama sa și pe sora de 13 ani în locuință și a sunat la urgențe. Echipajele medicale au încercat să o salveze pe adolescentă, însă manevrele de resuscitare nu au mai avut rezultat.

Cazul rămâne în anchetă, iar telefonul indicat de Mihaela în mesajul lăsat înainte de moarte ar putea ajuta la clarificarea ultimelor luni din viața femeii. Rudele cer acum ca adevărul să iasă la iveală și susțin că au încercat în repetate rânduri să obțină ajutor pentru ea. Dincolo de acuzațiile și ipotezele aflate încă în verificare, rămâne drama a două vieți pierdute și durerea unei familii care spune că semnalele de alarmă au existat, dar nu au fost ascultate la timp.

Surse foto: torinotoday.itfacebook.com

Surse articol: romaniatv.netlibertatea.rocancan.ro

Tags: Stiri externe, Stiri Romania

Articolul urmator »
Monika, o femeie de 44 ani, și-a împușcat mortal cei doi copii și apoi s-a sinucis. Soțul era plecat într-o călătorie de afaceri
Monika, o femeie de 44 ani, și-a împușcat mortal cei doi copii și apoi s-a sinucis. Soțul era plecat într-o călătorie de afaceri
Alina Nedelcu | Marţi, 10.03.2026
Incepe quiz
Ce vei face peste 10 ani?
Ce vei face peste 10 ani?

Cum ti s-a parut articolul? Voteaza!

0 (0)

Ne găsești pe