Pamela, o tânără de 29 de ani, a fost ucisă cu bestialitate de iubit. A înjunghiat-o de 24 de ori și apoi a încercat să-și ia viața

Acum câteva zile, Pamela Genini, o vedetă din Italia, a fost omorâtă de iubit în apartamentul ei. Totul s-a petrecut după o ceartă între cei doi, care a culminat cu înjunghierea tinerei. După ce a omorât-o, criminalul a încercat să se sinucidă, însă nu a reușit. În prezent acesta se află în arest, iar poliția continuă să interogheze martori pentru a afla mai multe informații despre cum s-a produs crima.
Pamela Genini a fost ucisă de iubit
Incidentul tragic a avut loc pe 14 octombrie, seara, la Milano. Vecinii victimei au alertat poliția după ce au auzit țipete disperate de ajutor din apartamentul acesteia. Potrivit informațiilor furnizate de ziarul „Il Giorno”, în acele momente tânăra se certa cu partenerul ei de cuplu, Gianluca Soncin (52 de ani).
Când poliția a ajuns la fața locului, un vecin de la un balcon alăturat apartamentului Pamelei le-a arătat polițiștilor de unde se auzeau țipete. Aceștia au spart ușa chiar în clipele în care agresorul își înjunghia partenera. Din primele informații oferite de anchetatori, a fost ucisă cu 24 de lovituri de cuțit până să intervină poliția, iar medicii nu au mai putut face altceva decât să constate decesul tinerei de 29 de ani. De asemenea, s-a aflat că ucigașul obișnuia să fie agresiv cu victima.
După ce a comis crima, Gianluca Soncin a încercat să-și pună capăt zilelor tot cu cuțitul, reușind să se rănească în zona gâtului. A fost transportat la Spitalul Niguardia și pus sub supravegherea poliției.
Criminalul a fost pus sub acuzare
Ca să afle ce s-a întâmplat în seara crimei, anchetatorii au audiat câțiva vecini ai Pamelei. O parte dintre ei au povestit că au văzut atacul de la ferestrele blocului aflat în apropiere, iar alții au dezvăluit că l-au văzut pe Gianluca Soncin intrând furios în apartamentul victimei.
În același timp, un martor a declarat, într-o intervenție pentru sursa citată anterior, că relația dintre cei doi parteneri de cuplu era tensionată de mai multe luni și că Pamela își dorea să pună capăt relației.
În plus, conform informațiilor disponibile în publicația „Il Messaggero”, Pamela Genini și Gianluca Soncin erau împreună din martie 2024, iar bărbatul a dovedit de multe ori că era violent. Spre exemplu, o lovise pe partenera lui, o amenințase cu o armă și inclusiv că le va face rău membrilor familiei ei dacă s-ar fi despărțit de el. Mai mult, îi ceruse să nu mai lucreze și să se mute cu el în Cervia. Totodată, conform aceleiași surse, încercase să o rănească cu o bucată de sticlă.
Bărbatul a mai avut probleme cu legea
Gianluca Soncin este om de afaceri milanez, iar în anul 2010 a fost arestat de poliția financiară din Palermo în cadrul unei operațiuni care viza o rețea ce acționa în Italia și în Germania. Rețeaua respectivă era implicată în vânzarea frauduloasă de mașini de lux și făcea evaziune fiscală. Nu se știe exact dacă atunci Soncin a fost condamnat.
Potrivit sursei citate, criminalul a ajuns la închisoarea „San Vittore” unde se află în izolare și a fost interogat de un procuror. A ales să nu răspundă la întrebări, iar avocata lui a explicat că „nu era prea lucid” și că „părea resemnat”.
Gianluca Soncin este acuzat de omor calificat, cu circumstanțe agravante de premeditare, feminicid și stalking.
Cine a fost Pamela Genini
Cea care a fost ucisă de iubitul ei era cunoscută atât ca model, cât și ca vedetă de televiziune și antreprenor.
Potrivit „RaiNews”, când a acordat un interviu mai demult, Pamela a povestit că de mică i-a plăcut să facă fotografii și că și-a dorit să devină model. De asemenea, a spus că a avut dintotdeauna parte de susținerea mamei sale: „Am început să fac poze încă de la vârsta de 8 ani, când am avut primul album foto, iar mama m-a susținut mereu să-mi urmez pasiunea. Astfel, la 16 ani am hotărât să-mi transform această pasiune într-un mod de a-mi câștiga existența...”.
De-a lungul timpului, a defilat pe podium pentru branduri de lux și a participat la campanii publicitare internaționale.
În ceea ce privește aparițiile TV, a devenit cunoscută după ce a fost una dintre participantele la reality-show-ul „Insula lui Adam și Eva”. Această emisiune a provocat controverse deoarece participanții au apărut dezbrăcați.
Referitor la cariera de antreprenor, Pamela Genini a fost, alături de prietena ei, influencerul Elisa Bartolotti, unul dintre cofondatorii brandului de costume de baie italiene „ EP SheLux”. Mai mult decât atât, conducea și o firmă de imobiliare de lux.
De multe ori, vedeta posta pe rețelele de socializare imagini din locurile în care obișnuia să călătorească alături de câinele ei, spre exemplu Portofino, Porto Cervo, zona Munților Dolomiți, Monte Carlo sau Veneția.
Moartea violentă a Pamelei nu este singurul incident tragic de acest tip petrecut în Italia în ultima vreme. Potrivit informațiilor furnizate de cotidianul „La Repubblica”, Clelia Mancino (66 de ani), a fost împușcată mortal de fostul ei soț în provincia Pescara. Crima s-a produs pe stradă, în apropiere de o farmacie din localitatea Lettomanoppello.



Surse foto: capturi youtube.com, captură youtube.com, pixabay.com
Surse articol: antena3.ro, bergamo.corriere.it, ilgiorno.it, ilmessaggero.it, nypost.com, rainews.it, repubblica.it, viva.ro
Tags: Stiri externe