Adevarata Stare de Bine
Eat Positive
Nu Skin

Nominalizările la Oscar 2018: cine se bate pentru trofeele din Cetatea filmului

Vineri, 23.02.2018
de Sorina Corneanu

A 90-a ediție a mult râvnitelor premii Oscar aduce în atenția publicului producții cinematografice excepționale, cu subiecte extrem de interesante, demne de vizionat.

Președintele Academiei Americane de Film, John Bailey, a anunțat deja lista nominalizărilor pentru cele 24 de categorii de premii, care se oferă atât pentru actori, regizori, scenariști, cât și pentru efecte tehnice precum sunet și lumini.

Filmul „The shape of water”, al lui Guilermo del Toro, este marele favorit la titlul de „Cel mai bun film”, obținând nu mai puțin de 13 nominalizări. Ascendența acestui film e extraordinară, dar deloc surprinzătoare, din moment ce același film a câștigat anul acesta 2 globuri de aur, dar și premiile Bafta!

Următoarele favorite la același titlu sunt filmele „Dunkirk” și „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, fiecare având 8, respectiv 7 nominalizări. Să nu uităm însă nici de filmele „Call Me By Your Name”, „Darkest Hour”, „Get Out”, „Phantom Thread”, „Lady Bird”, și „The Post”, care le vor face concurență acerbă primelor clasate.

Iată cine se bate pentru premiile Oscar în 2018!

Cel mai bun film:

„Call Me by Your Name”

„Darkest Hour”

„Dunkirk”

„Get Out”

 „Lady Bird”

„Phantom Thread”

 „The Post”

„The Shape of Water”

 „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Cel mai bun regizor

Jordan Peele, „Get Out”

Greta Gerwig, „Lady Bird”

Paul Thomas Anderson, „Phantom Thread”

Guillermo del Toro, „The Shape of Water”

Christopher Nolan, „Dunkirk”

Cea mai bună actriță în rol principal

premiul oscar

Foto: Pinterest

Sally Hawkins, „The Shape of Water”

Frances McDormand, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Margot Robbie, „I, Tonya”

Saoirse Ronan, „Lady Bird”

Meryl Streep, „The Post”

Cel mai bun actor în rol principal

Timothée Chalamet, „Call Me by Your Name”

Daniel Day-Lewis, „Phantom Thread”

Daniel Kaluuya, „Get Out”

Gary Oldman, „Darkest Hour”

Denzel Washington, „Roman J. Israel Esq”

Cel mai bun actor în rol secundar

 Willem Dafoe, „The Florida Project”

Woody Harrelson, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Richard Jenkins, „The Shape of Water”

Christopher Plummer, „All the Money in the World”

Sam Rockwell, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Cea mai bună actriță în rol secundar

Mary J. Blige, „Mudbound”

Allison Janney, „I, Tonya”

Lesley Manville, „Phantom Thread”

 Laurie Metcalf, „Lady Bird”

 Octavia Spencer, „The Shape of Water”

Cel mai bun scenariu original

 „The Big Sick”, Emily V. Gordon şi Kumail Nanjiani

„Get Out”, Jordan Peele / „Ladybird”, Greta Gerwig

„The Shape of Water”, Guillermo del Toro şi Vanessa Taylor

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, Martin McDonagh

Cel mai bun scenariu adaptat

„Call Me By Your Name”, James Ivory

„The Disaster Artist”, Scott Neustadter şi Michael H. Weber

„Logan”, Scott Frank, James Mangold, Michael Green

„Molly’s Game”, Aaron Sorkin

„Mudbound”, Virgil Williams și Dee Rees

Cel mai bun film străin 

„A Fantastic Woman” (Chile)

„The Insult” (Liban)

„Loveless” (Rusia)

„The Square” (Suedia)

„On Body and Soul” (Ungaria)

Cel mai bun film de animaţie

„The Boss Baby”

„The Breadwinner”

„Coco”

„Ferdinand”

„Loving Vincent”

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie

„Dear Basketball”

 „Garden Party”

„Lou”

„Negative Space”

„Revolting Rhymes”

Cel mai bun scurtmetraj

„The Eleven O'Clock”

„My Nephew Emmett”

„Silent Child”

„Watu Wote”

„DeKalb Elementary”

Cel mai bun documentar de scurtmetraj

„Edith and Eddie”

„Heaven Is A Traffic Jam on the 405”

„Heroin(e)”

„Knife Skills”

„Traffic Stop”

Cel mai bun documentar

„Abacus: Small Enough to Jail”

„Faces Places”

„Icarus”

„Last Man in Aleppo”

 „Strong Island”

Cele mai bune efecte vizuale

„Blade Runner 2049”

„Guardians of the Galaxy 2”

„Kong: Skull island”

„Star Wars: The Last Jedi”

„War for the Planet of the Apes”

Cea mai bună imagine

„Blade Runner 2049”

„Darkest Hour”

„Dunkirk”

„Mudbound”

„The Shape of Water”

Cea mai bună scenografie

„Beauty and the Beast”

„Blade Runner 2049”

„Darkest Hour”

„Dunkirk”

„The Shape of Water”

Cea mai bună coloană sonoră

„Dunkirk”

„Phantom Thread”

„The Shape of Water”

„Star Wars: The Last Jedi”

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Cel mai bun cântec

„Mighty River”, Mudbound

„Mystery of Love”, Call Me By Your Name

„Remember Me”, Coco

„Stand Up For Something”, Marshall

„This Is Me”, The Greatest Showman

Cel mai bun montaj de sunet

„Baby Driver”

„Blade Runner 2049”

„The Shape of Water”

„Dunkirk”

„Star Wars: The Last Jedi”

Cel mai bun sunet

„Baby Driver”

 „Blade Runner 2049”

„The Shape of Water”

„Dunkirk”

„Star Wars: The Last Jedi”

Cel mai bun montaj video

„Baby Driver”

„Dunkirk”

„I, Tonya”

„The Shape of Water”

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Cele mai bune costume

„Beauty and the Beast”

„Darkest Hour”

„Phantom Thread”

„The Shape of Water”

„Victoria & Abdul”

Machiaj şi coafură

„Darkest Hour”

„Victoria & Abdul”

„Wonder”

Anul acesta, ceremonia premiilor Oscar va avea loc pe 4 martie, în cadrul Samuel Goldwyn Theater din Beverly Hills, și va fi difuzată live în peste 200 de țări din întreaga lume.  

Surse foto: iStock, Pinterest

Cum ti s-a parut articolul? Voteaza!

0 (0)
Abonează-te la newsletterul DivaHair!
Va rugam sa completati campurile necesare.

    Ti-a placut articolul? Urmareste DivaHair pe Facebook sau pe mail!

    Cauta un furnizor in zona ta

    Ai nevoide de un SFAT?

    Adauga o intrebare la care vrei sa primesti raspuns. Comunitatea DivaHair te ajuta.

    întreabă

    LIKE si intra in universul divelor!