Cristian Tudor Popescu susține că moțiunea de cenzură PSD-AUR este o încercare de a scoate România din UE. „Lovitura de stat PSD-AUR nu este îndreptată doar împotriva lui Bolojan"
Declarațiile jurnalistului Cristian Tudor Popescu readuc în prim-plan tensiunile politice tot mai accentuate din România, într-un context în care moțiunea de cenzură inițiată de PSD și AUR stârnește controverse puternice. Analistul politic lansează acuzații dure și avertizează asupra unor posibile consecințe majore pentru direcția țării.
Cristian Tudor Popescu a analizat situația politică actuală, punând accent pe alianța dintre PSD și AUR și pe implicațiile acesteia. În opinia sa, moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan nu este doar un demers politic obișnuit, ci un moment critic care poate influența profund poziționarea României pe plan european și internațional.
Celebrul gazetar atrage atenția asupra declarațiilor și contradicțiilor din discursul liderilor politici, evidențiind o posibilă lipsă de coerență și predictibilitate în acțiunile acestora.
„Președintele Dan are încredere în președintele Grindeanu...”
Cristian Tudor Popescu punctează o serie de inconsecvențe în discursul liderilor politici, în special în ceea ce îl privește pe Sorin Grindeanu. Acesta amintește de promisiunile anterioare ale liderului PSD, inclusiv angajamentele ferme privind lipsa unei colaborări cu AUR, care par să fie contrazise de actualul context politic.
Analistul subliniază și modul în care declarațiile publice sunt reinterpretate sau nuanțate în funcție de interesele momentului. Promisiunile privind demisia în anumite condiții sunt, în opinia sa, relativizate, iar invocarea unor protocoale sau înțelegeri politice pare să fie făcută selectiv, în funcție de conveniență.
„Președintele Dan declară că are încredere în ce debitează Grindeanu, cum că nu va guverna cu AUR, deoarece „Președintele PSD e un om serios, care are zeci de mii de oameni în spate”. Din nou o zicere prezidențială care crapă obrazul. Cu mai puțin de 1 an în urmă, Grindeanu își lua angajamentul în fața socialiștilor europeni: „Este exclusă orice colaborare a PSD cu AUR”. Iar acum, când moțiunea de cenzură anti Bolojan a pornit, președintele Dan are încredere în președintele Grindeanu.
Starostele PSD a promis că dacă PSD iese din guvern rupând coaliția, atunci el își dă demisia din fruntea Camerei Deputaților. În momentul de față, o întoarce unduindu-se: „Să respectăm Protocolul încheiat la începutul Coaliției, deci să-și dea demisia Bolojan și Abrudean, și atunci demisionez și eu”. Nerușinare nesfârșită: invocă Protocolul pe care PSD l-a călcat în picioare de nu se mai numără câte ori. Dar, președintele Dan are încredere în președintele Grindeanu...
Știucă strigă în gura mare că SAFE, programul UE pentru înarmarea Europei și a României, este, nici mai mult, nici mai puțin decât „Șoping!”. Că România pierde acceptându-l. Însă la votul din Parlament, PSD a votat pentru SAFE. Dar, președintele Dan are încredere în președintele Grindeanu.
Și folosește aceeași expresie, „om serios”, pentru Bolojan și Grindeanu... Poate pentru că Grindeanu tocmai a declarat că nu vrea să-l schimbe din funcție pe președintele Dan...”, și-a început jurnalistul postarea.
„Lovitura de stat PSD-AUR nu este îndreptată doar împotriva lui Bolojan. Întoarcerea la un naționalism ceaușist subordonat Moscovei”
Cristian Tudor Popescu merge mai departe și analizează implicațiile mai largi ale acestei mișcări politice din punctul său de vedere. El atrage atenția asupra unor poziții contradictorii în Parlament și asupra discursurilor care, în opinia sa, pot indica o direcție îngrijorătoare pentru România, inclusiv în raport cu partenerii europeni și euroatlantici.

În același timp, jurnalistul face referire la riscurile unei schimbări de direcție politică, în care deciziile ar putea afecta relațiile externe ale României, sprijinul pentru partenerii regionali și stabilitatea internă.
„Potrivit Institutului Național de Statistică INS: „Aproape 50% dintre șomerii României nici măcar nu își caută un loc de muncă”. Oare câți dintre aceștia se duc în Piața Victoriei să strige „Jos Bolojan!” sau, întrucât le e lene să se deplaseze, o fac pe net?
Cu adevărat regală ironia deghizată în autoironie a Regelui Charles III în Washington: „Cu această ocazie, domnule Președinte, nu pot să nu observ reajustările Aripii de Est a Casei Albe. Și îmi pare rău să spun că noi, britanicii, desigur, am făcut mica noastră tentativă de redezvoltare imobiliară a Casei Albe în 1814”. Nota bene: Trupele britanice au ocupat, dărâmat și incendiat Casa Albă și alte clădiri din Washington în războiul UK-USA, în 1814. Un fel de a spune că Trump concurează Anglia în materie de distrugere a Casei Albe!
Lovitura de stat PSD-AUR nu este îndreptată doar împotriva lui Bolojan. După ce am ascultat-o citită în Parlament solo voce de către AUR, cu Grindeanu dat după cireș, ținta apare cu claritate: scoaterea de facto a României din UE și compromiterea ei ca pilon al flancului Estic NATO.
Întoarcerea la un naționalism ceaușist subordonat Moscovei. Suprimarea oricăror ajutoare pentru Ucraina și Republica Moldova. Cei 36 de ani de la Revoluție vor fi șterși din memoria colectivă. Și cine să fie premier în locul lui Bolojan? Firesc ar fi să i se propună funcția lui Viktor Orban, că tot e liber de contract.”, a concluzionat jurnalistul.
Ooziția exprimată de Cristian Tudor Popescu reflectă o îngrijorare profundă față de evoluțiile politice recente și față de potențialele consecințe ale alianțelor și deciziilor luate în această perioadă. Într-un climat politic tensionat, rămâne de văzut dacă aceste avertismente vor avea ecou sau dacă scena politică va continua pe aceeași traiectorie.
Surse foto: facebook.com, facebook.com
Surse articol: facebook.com. cotidianul.ro, libertatea.ro
Tags: Cristian Tudor Popescu, Ilie Bolojan, Sorin Grindeanu, Stiri Romania