Tragedie pe A2! Un autocar plin cu copii s-a răsturnat în drum spre mare

Tragedie pe Autostrada Soarelui! Un autocar în care se aflau 28 de persoane – 22 de copii și 6 adulți – s-a răsturnat, după ce una dintre roțile din față ar fi explodat. Accidentul a avut loc pe 22 iunie 2025, la kilometrul 50, în dreptul localității Sărulești, din județul Călărași. Află în ce stare se află victimele!
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), în urma accidentului a fost activat imediat Planul Roșu de Intervenție – semn al gravității situației și al nevoii urgente de resurse suplimentare.
Un adult a fost declarat decedat la fața locului, iar un copil, aflat în stare critică, a fost preluat de un elicopter SMURD și intubat. Șase dintre copii, conștienți și cooperanți, au suferit fracturi și multiple contuzii și au primit îngrijiri medicale la locul accidentului, urmând să fie transportați către spitalele din zonă.
În autocar se aflau micii sportivi ai Asociației Sportive Star Oradea, alături de antrenorii lor
Micii sportivi ai Asociației Sportive Star Oradea, alături de antrenorii lor, se îndreptau spre litoral, unde urmau să participe cu entuziasm la Festivalul Național de Baby Baschet, organizat la Costinești. Nimeni nu bănuia că drumul lor spre mare avea să fie întrerupt de o tragedie.
Autoritățile s-au mobilizat într-un efort impresionant pentru a salva fiecare viață implicată. În sprijinul intervenției au fost trimise nu mai puțin de șapte autospeciale SMURD, cinci ambulanțe aparținând serviciului județean de ambulanță, o autospecială pentru transportul victimelor multiple și o unitate de terapie intensivă mobilă.
De la București, ISUBIF a dislocat încă două ambulanțe SMURD și o autospecială pentru transport colectiv. Totodată, două elicoptere SMURD au survolat zona pentru a prelua victimele în stare gravă.
„Din primele verificări, cauza a fost explozia cauciucului din dreapta față”
Pentru părinții care își lăsaseră copiii în grija antrenorilor cu speranța unei săptămâni memorabile, veștile venite de pe A2 au fost devastatoare. Mesajele de solidaritate au început să curgă pe rețelele sociale, în timp ce autoritățile încearcă să înțeleagă circumstanțele exacte ale accidentului. Deși ancheta este în desfășurare, impactul emoțional al acestui eveniment va rămâne mult timp în memoria comunității. Micii sportivi, care visau la medalii și distracție pe plajă, au devenit brusc victime ale unui destin nemilos.
„Ne aflăm la fața locului, ca urmare a unui eveniment colectiv, cu un autocar. Am înțeles că aceștia sunt din zona Oradea și se îndreptau către Constanța. Din primele verificări, cauza a fost explozia cauciucului din dreapta față, acesta ieșind de pe carosabil, pe partea dreaptă a direcției de mers. S-a activat Planul Roșu de intervenție. Din primele verificări, în total au fost 22 de minori și șase adulți în autocar. Avem un decedat și cinci copii minori, dintre care doi au fost transportați cu elicopterul la Spitalul „Grigore Alexandrescu”., a declarat Laurențiu State, prefectul județului Călărași.
În ce stare se află copiii ajunși la spital
Reprezentanții Spitalului „Grigore Alexandrescu” au făcut declarații despre starea copiilor ajunși în incinta unității medicale. Iată ce au dezvăluit:
„La noi au ajuns doi băieți în stare gravă. Un băiețel de 9 ani a fost în stop cardiac și a necesitat resuscitare. A răspuns cu greu la manevrele de resuscitare. Acum se află în stare extrem de gravă în ATI, cu multiple traumatisme - plăgi, fractură de craniu. Celălalt, tot cu politraumatism, cu multiple plăgi la nivelul trunchiului, cu fractură de coastă, este în stare relativ stabilă.”
Reprezentanții spitalului au mai dezvăluit că au mai fost aduși pentru investigații încă cinci copii cu traumatisme minore. Numai unul dintre ei a rămas pentru supraveghere, având un suflu cardiac congenital.
Unul dintre antrenori a murit în cumplitul accident
Marius Cristian Coman, unul dintre antrenorii copiilor aflați în autocar, a murit în urma rănilor grave suferite în accident. Tânărul avea numai 23 de ani și era extrem de iubit de elevii săi.
„Nu cu mult timp în urmă te felicitam, alături de minunații copii de la U14 pentru performanța reușită. Acum, însă, trebuie să te pomenim cuprinși de tristețe. Vei rămâne în amintirea noastră ca un campion, unul ce acum face parte din echipa îngerilor a clubului nostru.
Peluza Toni Alexe transmite sincere condoleanțe familiei îndurerate!”, au postat pe rețelele de socializare reprezentanții Peluzei Toni Alexe.
Această tragedie scoate din nou la iveală fragilitatea vieții și nevoia stringentă de a crește siguranța în transportul de persoane, mai ales când este vorba despre copii.



Surse foto: Facebook, Facebook
Surse articol: Observatornews, Prosport, Digi24, Oradea24
Tags: Stiri Romania