Clipe de coșmar pentru Lora. A ajuns la Poliție: „M-au amenințat că mă omoară!”
Lora a trecut prin unele dintre cele mai tensionate momente din ultima perioadă, după ce a primit mai multe amenințări cu moartea în mediul online. Artista, cunoscută pentru energia pozitivă și pentru relația apropiată pe care o are cu fanii ei, a povestit că totul a depășit rapid limita unor simple comentarii răutăcioase și s-a transformat într-o experiență care i-a provocat o teamă reală.
Vedeta a decis să nu ignore mesajele violente și a mers direct la Poliție, unde a depus plângere împotriva celor doi bărbați care ar fi amenințat-o. Potrivit informațiilor apărute în presă, cazul a ajuns deja în atenția anchetatorilor, iar cei implicați sunt cercetați penal.
Lora, direct la Poliție după ce a primit amenințări cu moartea pe rețelele sociale
În ultimii ani, multe persoane publice au vorbit despre hate-ul din online, însă puțini și-au imaginat că situația poate ajunge atât de departe. Lora a dezvăluit că mesajele primite au fost extrem de agresive și că nu le-a perceput nicio clipă ca pe niște glume nevinovate.

Artista a explicat că cei doi bărbați au trimis amenințări cu violență și chiar amenințări cu moartea, iar experiența a afectat-o profund. Deși ulterior aceștia și-ar fi cerut scuze, spunând că au fost influențați și că nu și-au dat seama de gravitatea faptelor lor, vedeta consideră că astfel de gesturi nu trebuie tolerate.
„M-au amenințat cu moartea, cu violență. Între timp Poliția mi-a transmis că și-au cerut scuze, că au fost influențați. Consider că dacă vrei să se schimbe ceva în societatea asta, trebuie să faci un efort și să descurajezi astfel de devianțe. Internetul nu e o lume paralelă în care ne putem spune orice și apoi să rezolvăm cu scuze. Consumul meu nu mai poate fi recuperat.”, a declarat Lora pentru cancan.ro.
Mesajul transmis de artistă a stârnit numeroase reacții în mediul online. Mulți dintre fanii Lorei au felicitat-o pentru faptul că a ales să vorbească public despre acest episod și că nu a lăsat situația să treacă nepedepsită.
Artista spune că există o limită care nu trebuie depășită
Deși persoanele publice sunt deseori ținta comentariilor dure, Lora consideră că există o diferență uriașă între critică și amenințări reale. Vedeta a subliniat că libertatea de exprimare nu ar trebui folosită niciodată ca scuză pentru comportamente agresive sau intimidare.
„Libertatea ta de exprimare se oprește unde libertatea mea e amenințată.”, a transmis artista.
Potrivit informațiilor apărute până acum, cei doi bărbați ar încerca în prezent să obțină scoaterea de sub urmărire penală. Procesul este încă în desfășurare, iar cazul nu a fost soluționat definitiv.
Mister deslușit! Câte operații estetice are Lora și cum arăta înainte de ele
Lora și Ionuț Ghenu încearcă să își păstreze liniștea departe de scandaluri
În ciuda momentelor dificile prin care a trecut după ce a fost amenințată, Lora încearcă să își continue viața și proiectele profesionale. Artista, care are o carieră solidă în muzică și televiziune, este foarte activă în mediul online și păstrează constant legătura cu urmăritorii săi.
De-a lungul timpului, Lora și soțul ei, Ionuț Ghenu, au vorbit deschis despre relația lor și despre echilibrul pe care încearcă să îl mențină în viața personală. Cei doi s-au căsătorit după mulți ani de relație și au demonstrat că formează un cuplu unit, chiar și în perioadele tensionate.
În ultima vreme însă, experiența prin care a trecut artista a readus în discuție fenomenul violenței din online și pericolul reprezentat de mesajele agresive trimise pe rețelele sociale. Tot mai multe vedete aleg să vorbească despre astfel de episoade și să ceară măsuri mai dure împotriva celor care transformă internetul într-un spațiu al amenințărilor și intimidării.
La vârsta de 43 de ani, Lora spune că a învățat să nu mai trateze cu superficialitate astfel de situații și că va continua să își apere drepturile ori de câte ori va fi nevoie.
Surse foto: Facebook, Facebook, Facebook
Surse articol: Cancan, Click, Bzi
Tags: Ionut Ghenu, Lora, Vedete Romania, Stiri Romania