Mihai Trăistariu are probleme cu apartamentul cumpărat la mare. Este plin sezon estival, dar nu-l poate da spre închiriere

Mihai Trăistariu are probleme cu apartamentul cumpărat la mare. Este plin sezon estival, dar nu-l poate da spre închiriere
Mariana Voinea
Miercuri, 03.07.2024

A cumpărat cu mari eforturi un apartament de lux cu vedere la mare, dar nu îl poate închiria turiștilor! Mihai Trăistariu, mândrul proprietar a încă 6 garsoniere de pe litoral, a ratat sezonul estival 2024! 

Care este motivul pentru care artistul nu poate fructifica investiția imobiliară?

Probleme în paradis pentru Mihai Trăistariu. Cântărețul, fost membru al trupei Valahia, cunoscut pentru vocea sa deosebită, și-a cumpărat recent un apartament de lux la malul mării, în Mamaia Nord.

Deși spera la câștiguri fabuloase în această vară în urma închirierii în regim hotelier, planurile i-au fost spulberate. Artistul nu poate da în folosință apartamentul pentru turiști în sezonul estival 2024, așa cum planificase.

La începutul anului, Mihai Trăistariu, în vârstă de 47 de ani, anunța cu mândrie că a achiziționat un apartament de lux într-un complex de cinci stele. La doi pași de plajă, cu vedere la mare, artistul visa la câștiguri excepționale după acest sezon.

Pentru a bifa achiziția, a făcut credit la bancă, sperând ca lucrările să fie finalizate până la 1 iunie, pentru ca apartamentul să poată fi dat în folosință chiar de la debutul sezonului estival.

Artistul și-a pierdut speranța

În luna februarie Mihai Trăistariu anunța cu mult fast pe Facebook reușita sa pe plan imobiliar, achiziționarea prin credit a apartamentului „la buza mării”!

Lucrările la apartamentul de fițe din Mamaia Nord nu au fost gata de 1 iunie, și nici pe data de 15. Inițial, artistul nu și-a pierdut speranța și a trăit cu nădejdea că va putea să-l închirieze turiștilor de la 1 iulie. Însă a aflat cu stupoare că vara aceasta nu există nicio șansă ca apartamentul să fie gata la timp.

Se pare că Mihai Trăistariu a ratat sezonul estival și va pierde bani frumoși!

Viciul care era să-i distrugă viața lui Mihai Trăistariu. Mulți români i-au căzut pradă

„Pierd mulți bani vara asta! Speram să dau și eu lovitura cu apartamentul ăsta”

Din declarațiile lui Mihai Trăistariu, făcute pentru publicația Click, aflăm că băile nu sunt încă montate și că mai este mult de lucru. 

„În tot blocul e așa. Toți vecinii sunt revoltați că au cumpărat mobila și stau cu ea împachetată. Stăm cu ele așa până pun tot. Și oricum e praf, se montează. Cred că nu mai prind vara deloc. Sunt foarte supărat! Pierd mulți bani vara asta. Speram să dau și eu lovitura cu apartamentul ăsta”, a declarat în totală dezamăgire pentru publicația menționată anterior.

Cât ar fi costat o noapte de cazare în apartamentul de lux?

Pentru că dispune de vedere la mare și este situat în corpul cu numărul 4 al unui complex de lux din Mamaia Nord, la etajul 3, fiind totodată dotat cu toate facilitățile, apartamentul de lux achiziționat de Mihai Trăistariu nu ar fi fost deloc ieftin pentru turiști. Tariful perceput în plin sezon ar fi fost unul pe măsură.

mihai traistariu in costum negru cu mana la barbie face poza fara par

„La cinci stele voi cere 180-200 de euro pe noapte. Cine vrea condiții să plătească! Vara asta sper să dau lovitura cu el! Complexul are 3 piscine, 10 magazine, sală de fitness, saună, farmacie, spa și market, toate situate la parter.

E un complex cu 1000 de apartamente, situat fix în buza mării, vezi apa din pat, doar că prețul vă dați seama că va fi pe măsură.

Este un apartament de tip studio, deci ca o garsonieră mare, are 52 de metri camera, și acolo o să pun o chicinetă și o canapea extensibilă. Cam la fel cum era și în partea cealaltă, la Năvodari, numai că ăsta e mult mai mare și de lux. 89.000 de euro m-a costat!”, a mai menționat Mihai Trăistariu pentru aceeași publicație.

Mihai Trăistariu despre ghinionul lui constant în dragoste: „Complexele m-au marcat. Nu știu să mă orientez. De aia am luat țeapă în dragoste, eu nu știu să mă orientez”

Mihai Trăistariu, mândru proprietar a 6 garsoniere în Năvodari

Artistul mai deține șase garsoniere de închiriat în regim hotelier la Năvodari, care îi aduc anual un profit de zeci de mii de euro. Garsonierele sunt deschise încă de la 1 aprilie pentru turiști, lucru care nu poate fi afirmat și despre apartamentul din Mamaia Nord.

„Eu am deschis de la 1 aprilie toate garsonierele, însă apartamentul cel nou, cel de lux, nu e gata! Mai durează… De exemplu, nu sunt yalele puse, vor fi yale electronice și tot blocul la ora aceasta nu are yale. Mai au de lucru și la baie, lipsesc niște leduri de pe tavan și nici aerul condiționat nu e montat”, declara Mihai Trăistariu pentru Click.

Cu ce bani a achiziționat garsonierele de la malul mării?

Ai putea crede că banii câștigați din muzică au reprezentat investiția necesară achiziționării acestor garsoniere, însă nu. Mihai Trăistariu a vândut cu câțiva ani în urmă un teren în Năvodari, moștenire de familie, și așa a obținut fondurile.

mihai traistariu intr o incapere cu parul dat intr-o parte in spate fotoliu si planta

Inițial deținea șapte proprietăți, după care a vândut una dintre ele. Conform spuselor artistului, anul trecut a avut un profit de circa 30.000 de euro. În vara anului 2023 costul unei garsoniere ajungea până la 450 RON pe noapte.

Eu câștig aproximativ aceeași sumă anual, n-am modificat prețul, chiar dacă toate s-au mărit, gaze, curent, eu n-am mărit. Eu, după ce plătesc tot ce trebuie: taxe, salarii, impozite, rămân cam cu 30.000 de euro în mână”.

Lovitură grea pentru artistul care a sperat să facă o mică avere vara aceasta din închirierea apartamentului de lux. Rămâne de sperat că anul 2025 îi va aduce profit cântărețului care s-a dovedit a fi un bun antreprenor!

Surse foto: facebook.comfacebook.comfacebook.com

Surse articol: click.roromaniatv.net

Articolul urmator »
Mihai Trăistariu îi dă replică lui Rux, după ce aceasta a spus public că nu este bărbat. "A decupat ce i-a convenit"
Mihai Trăistariu îi dă replică lui Rux, după ce aceasta a spus public că nu este bărbat. "A decupat ce i-a convenit"
Ramona Jurubita | Marţi, 25.02.2025
Incepe quiz
Care este cel mai mare defect al tau?
Care este cel mai mare defect al tau?

Cum ti s-a parut articolul? Voteaza!

1 (1)

Ne găsești pe