Mihaela Bilic s-a mutat la pădure? Cum arată căsuța din inima naturii pe care nutriționista a ales-o ca oază de relaxare

Mihaela Bilic s-a mutat la pădure? Cum arată căsuța din inima naturii pe care nutriționista a ales-o ca oază de relaxare
Ramona Jurubita
Luni, 16.09.2024

Medicul nutriționist, Mihaela Bilic, în vârstă de 54 de ani, a uimit pe toată lumea cu schimbarea radicală pe care a făcut-o în viața sa la începutul sezonului cald din 2024. În primăvară, s-a mutat la o cabană în pădure, pe Valea Prahovei. Locuința ei din inima naturii nu are electricitate sau gaze, așa că provocarea de a rezista departe de oraș a crescut. Vezi cum arată casa din pădure a Mihaelei Bilic și ce sentimente a trezit natura în sufletul nutriționistei.

Mihaela Bilic s-a mutat la pădure pentru câteva luni

De ceva vreme, Mihaela Bilic nu mai oferă consultații particulare, ci se adresează oamenilor prin intermediul rețelelor sociale sau în timpul emisiunilor TV la care este invitată. Asta înseamnă că din punct de vedere profesional are libertatea pe care și-o dorește. Poate comunica de oriunde cu persoanele din comunitatea ei, fiindcă nu este legată de un cabinet sau de un program strict.

De asemenea, Mihaela Bilic nu are soț, iubit sau copii, așa că poate pleca oricând, oriunde își dorește. Fiindcă nu depinde de nimeni și nimeni nu depinde de ea, și-a permis să plece pentru câteva luni departe de București și să se relaxeze într-o zonă superbă de pe Valea Prahovei.

A reușit să-și construiască o căsuță din lemn în mijlocul pădurii și a decis să se bucure acolo de un trai simplu și de un stil de viață complet diferit de cel avut până acum, în inima Capitalei.

Așa cum era de așteptat, o asemenea schimbare a venit și cu provocări, dar nimic nu a făcut-o să renunțe la dorința de a se conecta cu natura până la finalul verii. Jumătate de an a încercat, fără întrerupere, să se descurce fără electricitate și fără gaze. Asta înseamnă că a gătit doar la foc și că nu a avut nici măcar un frigider în care să își păstreze alimentele. Află cum s-a descurcat!

Mihaela Bilic ne sfătuiește: Lista de alimente pe care mai bine să le cumpărăm decât le gătim

„Viața fără bucătărie și electrocasnice duce obligatoriu la o dietă simplă”

„Concluzia verii: confortul și civilizația duc la supraconsum alimentar🤭
Anul ăsta am trăit o experiență inedită: viața la țară. Sau mai bine spus viața la pădure, pentru că în ultimele 6 luni am încercat să trăiesc cat mai simplu/rudimentar. La ce concluzii am ajuns „pe pielea mea”, ca să zic așa?

Că sunt dependentă de curentul electric, fără el nu există nici lumină, nici căldură. Iar frigiderul este cel mai mare lux, mai ales într-o vară caniculară🥵 Este oribil să nu poți păstra mâncarea, totul se strică instantaneu. Nu mai vorbesc de faptul că anumite produse trebuie consumate reci: apă, suc, bere, prosecco, înghețată, pepene… A avea cuburi de gheață într-un congelator este un adevărat răsfăț😎

Dar cea mai interesantă concluzie a fost legată de ritmul meselor și ideea de a mânca în general. Am realizat că atunci când stai în condiții rudimentare, fără o canapea confortabilă în care să te tolănești, fără televizor, fără ronțăieli prin dulapuri și mai ales fără posibilitatea de a găti (nici măcar un ou ochi sau un sendviș cald), nu-ți mai trebuie mâncare!😝

Viața fără bucătărie și electrocasnice duce obligatoriu la o dietă simplă, fără pofte și ifose culinare. Mănânci când îți e foame cu adevărat. Iar capul se liniștește și nu se mai gândește mereu la mâncare… pentru că nu are!”, a povestit Mihaela Bilic pentru prietenii ei din mediul online.

Traiul în pădure i-a amintit de copilăria la bunici

Experiența aceasta unică a făcut-o pe nutriționistă să își aducă aminte de vremurile copilăriei, în care era la bunici și uita să mănânce, fiindcă se lua cu joaca. Interesant, nu? Uneori, noi adulții, avem nevoie de astfel de elemente declanșatoare pentru a readuce la viață emoții și senzații pe care le păstrăm adânc în inimile noastre.

„Pentru mine a fost o întoarcere în timp, în vremea copilăriei trăite la bunici, când nu mi-am pus niciodată problema ce și cat mănânc. Aveam un tron pe prispă, în loc de frigider, și un singur fel de mâncare la masă: ciorbă și/sau tocăniță. Nu-mi amintesc de niciun desert, în afară de cozonacul de Paște și de Crăciun sau orez cu lapte din când în când. Cartofii nu erau prăjiți, ci lipiți de cratiță, iar fructe mâncam doar dacă găseam prin copacii din curte. Pâinea era mereu veche, iar salam primeam doar când veneau în vizită părinții de la București.

La țară nu mâncam emoțional pentru că nu aveam timp, eram toată ziua pe șanț sau la gârlă. Nici seara nu ronțăiam în fața unui ecran, pentru că jucam „elasticul” sau „frunza” sau „țară țară vrem ostași”! Copilăria mea a fost frumoasă, deși nu aveam multe mijloace materiale. Nici gustări între mese n-am avut și nici avocado. Și am constatat cu surpriză și bucurie că viața simplă este al naibii de frumoasă… și perfect echilibrată alimentar🤩”, a mai spus Mihaela Bilic pe Facebook.

Iar Facebook-ul nu este singurul mijloc prin care nutriționista comunică des cu oamenii care se lasă inspirați de stilul său de viață. Mihaela Bilic postează des și pe Instagram, acolo unde publică poze din micul colț de Rai pe care și l-a amenajat în inima pădurii.

Vrei să vezi și tu cum arată cabana în care și-a petrecut aceasta primăvara și vara? În galeria foto găsești imagini cu impresionanta cabană de pe Valea Prahovei.

Alimentele ce NU trebuie să lipsească din alimentația femeilor aflate la menopauză, conform Mihaelei Bilic

Vezi galeria foto » Mihaela Bilic și-a construit o casă pe Valea Prahovei Mihaela Bilic are o cabană din lemn în pădure

Surse foto: FacebookFacebookFacebookFacebookFacebookFacebookFacebook

Surse articol: LibertateaCancanAdevarul

Tags: Mihaela Bilic, Vedete Romania

Articolul urmator »
A murit Mihaela Peneş, campioană olimpică la aruncarea suliţei în 1964.  A încetat din viață la 77 de ani, într-un azil de bătrani
A murit Mihaela Peneş, campioană olimpică la aruncarea suliţei în 1964. A încetat din viață la 77 de ani, într-un azil de bătrani
Mariana Voinea | Marţi, 03.09.2024
Incepe quiz
Cum este inima ta?
Cum este inima ta?

Cum ti s-a parut articolul? Voteaza!

0 (0)

Ne găsești pe