Meciul Brazilia - Germania, cel mai mediatizat eveniment sportiv

Mihaela Dobre, redactor Divahair.ro

Meciul istoric dintre Brazilia si Germania din semifinalele Cupei Mondiale a stabilit multe recorduri in plan fotbalistic, insa a stabilit si noi recorduri pe Twitter.

Astfel, in timp ce Brazilia era invinsa de nemti chiar la ea acasa cu un usturator 7-1, au fost scrise nu mai putin de 35,6 milioane de tweet-uri pe acest subiect.

Meci Brazilia Germania

In plus, potrivit statisticilor Twitter, meciul a inregistrat un record si in ceea ce priveste numarul de tweet-uri pe minut. Astfel, dupa cel de-al cincilea gol al nemtilor, marcat de Sami Khedira in minutul 29, au fost scrise 580.166 de tweet-uri intr-un singur minut.

Pe langa mesajele pline de uimire, utilizatorii au postat si zeci de poze si filmulete amuzante legate de infrangerea Braziliei.

Nici vedetele din Romania nu s-au lasat mai prejos si au comentat istoricul meci. Printre acestea, se numara si Dana Rogoz care a postat pe contul sau de Facebook un colaj amuzant cu fiul sau in diferite stari: de la un zambet radios pana la plans in hohote.

Dana Rogoz

"1. Inainte de meci. 2. Dupa primul gol. 3. La pauza. 4. Dupa meci.", a scris vedeta in descierea colajului.

Pana acum, cel mai comentat meci pe Twitter de la Cupa Mondiala era cel dintre Brazilia si Chile, din optimile de finala, care a produs peste 16,3 milioane de postari.

Echipa nationala de fotbal a Germaniei s-a calificat in finala Cuper Mondiale, dupa ce a invins, marti, la Belo Horizonte, cu scorul 7-1 reprezentativa Braziliei, in semifinalele competitiei.

Germania va juca duminica pentru un al patrulea titlu mondial, dupa cele din 1954, 1974 si 1990.

Sursa foto: Facebook